Praktické výhody práce v online prostředí

27. 4. 2022

V posledním roce facilituji a lektoruji převážně online (a předpokládám, že většina z vás to má stejně). Protože narážím spíše na články, které se zaměřují na nevýhody tohoto uspořádání, rozhodl jsem se sepsat, v čem mi online prostředí práci usnadňuje.

Tady je mých pět pozorování z praxe:

1. První výhoda je zcela zjevná. K vašemu workshopu nebo setkání se mohou připojit lidé odkudkoliv, kde je stabilní připojení k internetu. Vy ani účastníci nemusíte cestovat přes půl republiky (nebo přes půlku světa). Kromě toho, že ušetříte čas a peníze, připojí se i lidé, kteří by to jinak vzdali.
Současně je pro mě i účastníky více v pohodě, když se někdo účastní pouze v roli pozorovatele (protože v daný čas potřebuje dělat na něčem jiném). Když má vypnutou kameru i mikrofon, je to méně rušivé, než když sedí v koutě a ťuká do notebooku. Takovou roli dopředu domlouvám se skupinou a daným člověkem včetně toho, kterých částí se případně zúčastní naplno.

2. Druhou výhodou je efektivita, se kterou může větší množství lidí současně pracovat na stejném úkolu ve stejném prostředí. Na virtuální whiteboard (nejčastěji pracuju s Jamboardem, který je jednoduchý a intuitivní) se prostě klasické papírové post-ity a flipchart nechytají (proces s nimi je zkrátka mnohem pomalejší a těžkopádnější). Než jsem si na jiné tempo zvyknul, tak jsem byl až překvapen, jak rychle skupina dokázala vygenerovat nápady a uspořádat je do přehledné struktury.

3. Podobná efektivita se týká také rozhodování, což je třetí výhoda. Poměrně snadno si lze dopředu připravit dotazníky, bodování nebo ankety, které lidé vyplní a vy můžete během chvilky přehledně prezentovat výsledky. Účastníci nevidí, jak hlasovali ostatní, a nedochází tak ke vzájemnému ovlivňování, které výsledek často zkreslí (někdy až znehodnotí). Jako nástroj používám buď Google Form nebo Mentimeter.
A když potřebuju tajné hlasování zařadit bez přípravy, tak jednoduše všechny požádám, aby mi poslali svůj názor jako soukromou zprávu v chatu.

4. S předchozími dvěma postřehy souvisí čtvrtá výhoda – snadnost vytváření výstupů. Odpadá pracné focení flipů a převádění snímků do rozumné kvality. Místo toho během pár kliknutí vyexportujete PDF, které můžete rovnou odeslat. A hlavně – najednou nemusíte luštit nečitelné písmo některých účastníků.
Podobně jednoduché je to s pořizováním audio / video záznamu setkání. Ačkoliv nejsem fanouškem nahrávání všeho za všech okolností, už několikrát jsem využil možnost zaznamenat klíčové pasáže pro lidi, co se setkání nemohli zúčastnit.

5. Poslední pátá výhoda se projeví při práci v menších skupinách. Naživo zvládnu být pozorností u jedné skupinky a po ostatních můžu leda tak pokukovat. V onlinu to dělám tak, že u jedné skupiny jsem přítomný (mám vypnutou kameru i mikrofon) a práci všech ostatních sleduju na virtuálním whiteboardu. Díky tomu mám přehled, zda všichni pochopili zadání a jak daleko jsou s jeho plněním. Výraznější časomíra (a následné přerušení natvrdo) také usnadňují koordinaci návratu všech účastníků do hlavní místnosti.

Na závěr mám obecnou myšlenku pro všechny, co lektorují nebo vedou facilitace zpoza svých monitorů. Při přípravě se soustřeďte nejen na to, jak se poprat s nevýhodami, které online přináší. Vědomě se zaměřte také na výhody – využijte potenciál tohoto prostředí a usnadněte si práci.

Doporučené kurzy