Vychytávky při používání Jamboardu II

23. 2. 2021

V minulém metodickém okénku jsem psal o pěti vychytávkách při používání Jamboardu. Dnes přidám dalších pět.

1. Použijte pozadí jako základní kámen strukturování snímků. Například já používám čtverečky u snímků, kde pouze předávám informace a nechci, aby je editovali účastníci. Naopak tečkované pozadí je prostor pro práci skupiny. Barevná pozadí připravuju u aktivit, kde účastníci pracují v malých skupinách. Každá má pak svůj duplikát snímku v příslušné barvě. Základní bílé pozadí si nechávám v záloze pro vše ostatní.

2. Představte si, že chystáte snímek pro práci účastníků. Kam byste umístili zadání a otázku? Do levého horního rohu? Jasně, já taky. Nicméně Jamboard právě do toho místa směřuje všechny nově vytvořené post-ity. Vaše otázka tak najednou zmizí pod záplavou lístečků. Občas ji někdo přemístí místo svého post-itu nebo úplně smaže. Po několika podobných zážitcích jsem začal instrukce dávat do horního rohu na pravé straně.

3. Můžeme rovnou navázat dalším úskalím Jamboardu – tlačítkem Vymazat stranu (Clear Frame). Občas na něj v zápalu práce někdo z účastníků klikne a z vašeho slidu je ve vteřině tabula rasa. Když se přijde na to, kdo se uklikl, lze krok vzít zpět (klávesová zkratka Ctrl+Z). Nicméně to už není plně pod vaší kontrolou a tak doporučuju dělat dvě věci. Vytvořte si kopii celého připravovaného Jamboardu. Tu s účastníky nesdílejte a mějte ji jako zálohu, kdyby bylo nejhůř. A průběžně exportujte výstupy do PDF. To dělám o každé přestávce a po všech klíčových aktivitách.

4. Jamboard nabízí jednoduchou možnost, jak vaše slidy obohatit o obrázky a grafiku. Zpočátku mi přišlo nejrychlejší používat funkci integrovaného vyhledávání přes Google. Proč něco hledat v jednom okně, ukládat bokem a nahrávat zpět do Jamboardu, že? Protože vyhledávací algoritmus, který se neustále mění. Jednou jsem našel ideální ikonu pro vypnutou kameru (dokonce s transparentním pozadím) – sláva. Při vyhledávání stejného výrazu o týden později najednou nebyla k nalezení. Takže dnes si vše, co mi přijde užitečné, ukládám na disk.

5. Poslední doporučení vychází také z reálného zážitku. Pracoval jsem se skupinou, šlo nám to od ruky, nápady lítaly jeden za druhým. Bylo jich už moc, přestávalo to být přehledné. Chtěl jsem je pěkně roztřídit na více snímků, ale o-ou. Chvíli jsem marně klikal na neaktivní ikonku pluska pro nový slide, než mi došlo, že jsme narazili na limit. A ten je maximálně 20 slidů na jeden Jamboard. Tenkrát jsem to vyřešil exportem a smazáním už nepotřebných slidů.

Dnes celou práci rozděluju do několika samostatných Jamboardů, abych v každém měl několik rezervních snímků. Obvykle mi to vychází jeden Jamboard na 3 hodiny společné práce. Bohužel nejde snímky mezi jednotlivými Jamboardy kopírovat. Samozřejmě, že se mi nechce vytvářet vše stále znovu a znovu. Proto mám vytvořenou univerzální šablonu, kde mám předem připravené nejpoužívanější snímky. Z té si vždy udělám kopii a přizpůsobím ji konkrétnímu workshopu nebo facilitaci.

Jamboard je na první pohled jednoduchý nástroj. Přesto lze najít řadu triků, které vám práci s ním ještě více usnadní.


Doporučené kurzy