Při lektorování nebo facilitaci „naživo“ je pro mě základní pomůckou flipchart. Při stejné práci online používám Google Jamboard. Znám i řadu dalších aplikací, které jsou graficky zajímavější nebo nabízejí více funkcí. Přesto u mě Jamboard stále vede díky své jednoduchosti. A funguje to – všichni účastníci se jej naučili ovládat během 5 minut.
1. Usnadněte si práci pomocí duplikování. Pokud potřebujete více post-itů ve stejné velikosti, barvě a pootočení, pak si vytvořte jeden vzorový, ten následně duplikujte a editujte už jenom samotný text.
Pro duplikování zapomeňte na Ctrl+C / Ctrl+V a používejte rychlejší klávesovou zkratku Ctrl+D. Takto můžete duplikovat i další prvky. Někdy potřebujete, aby byly stejné nebo velmi podobné celé snímky. Například já je používám při práci v menších skupinách, kdy mám několik stejných zadání, která se liší pouze barvou pozadí.
2. Ještě se vrátím ke klávesové zkratce Ctrl+C / Ctrl+V. Tu používám pro přenášení prvků mezi snímky. Například když chci postupně přidávat otázky během práce v malých skupinách. Pak mám všechny připravené na samostatném slidu a do jednotlivých skupin je pak kopíruji přesně v ten moment, kdy skupinka dokončí předchozí krok.
3. Další způsob, jak postupně odhalovat předem připravené prvky, využívá posouvání ve vrstvách. Pro rychlejší práci opět použijte klávesové zkratky Ctrl + ↓ (vynořování) nebo Ctrl + ↑ (ponořování). Případně zrychlete na Ctrl + Shift + ↓ (úplné vynoření) nebo Ctrl + Shift + ↑ (úplné ponoření).
Nejhlubší vrstvou bude vždy pozadí. Ovšem toto se dá šikovně obejít falešným pozadím, které vytvoříte jako velký barevný obdélník roztažený přes celou plochu. Co však nikdy neobejdete je cokoliv, co vytvoříte kreslícími nástroji. Vždy to bude v nejvyšší vrstvě a můžete to upravit pouze gumou.
4. Třetí způsob, jak dočasně zakrývat předem připravené informace, vychází ze stejného nápadu jako falešné pozadí. Cokoliv, co zatím nechci zveřejnit ukryju pod bílý obdélník bez okrajů, který mi splyne s bílým pozadím. Ve správný okamžik jej smažu a účastníci uvidí, co bylo pod ním. Nesmíte samozřejmě zapomenout, kam kliknout.
5. V Jamboardu mají účastníci stejná editorská práva, jako vy. Proto hned na začátku zavádím dvě praktická pravidla. Se skupinou se domlouvám, aby si dopředu neprohlíželi snímky, na kterých právě nepracujeme. A také rozděluju snímky na pracovní, které mohou editovat všichni, a informační, které edituji pouze já.
Vychytávek pro práci s Jamboardem jsem sesbíral víc, než se vleze do jednoho metodického okénka. Proto si dáme „komerční přestávku“ a na dalších pět se můžete těšit za týden.
Obdobně jednoduchá varianta, kdy slovo udělujete jmenovitě vy z pozice lektora nebo facilitátora. Nevýhodou je, že pak jste to vy, kdo si musí hlídat, kdo ještě nemluvil, a ke komu se účastníci vztahují. Proto tuto variantu používám v situaci, kdy se skupina potkává jen jednorázově a krátce. Případně pokud chci dát cíleně větší (nebo menší) prostor konkrétním lidem.